Örsmasszázs

MENÜ

Visszér


Sokszor nem veszünk tudomást visszereink létezéséről, pedig nem csak a látványuk csúnya, hanem szövődményeket okozhatnak.
A visszér gyűjtőnév, mely egy érfajtát takar, de visszérnek nevezzük azokat az ereket is, melyek annyira kitágultak, hogy már szabad szemmel is láthatóak, olykor kitüremkedő kék vonalakat, csíkokat okoznak az ember testén – általában a lábán.
A visszér tünetei sajnos elég későn jelentkeznek ahhoz, hogy rögtön mindenki felismerje a betegséget. És mert a betegséget elég sokan kínosnak érzik, le is tagadják a létezését. Miért? Mert a visszér a csodaszép lábak mumusa.

Csak szépészeti probléma?

A visszér nem csupán esztétikai kérdés – bár a legtöbben, ha kezeltetik is, csak ezért teszik. Ha a lábak vérellátása nem megfelelő, az gondot okozhat a bőr, a szövetek és az izmok táplálásában is. Ez pedig hosszútávon fekélyesedéshez és a bőr elhalásához vezethet. A szöveteket nem tudja a szervezet tisztán tartani, a bomlástermékeket elszállítani, remek táptalajt biztosítva ezzel az alvadt vérben szívesen tanyázó kórokozóknak.
Ha visszered már elérte ezt a stádiumot, akkor lábad elszíneződik, és jellegzetes lilás színt vesz fel, mintha fulladna.
Ha az erekben a szép piros vér helyett egy kissé sűrűbb massza folyik – mely a visszér egyik legveszélyesebb szövődménye lehet – akár egy egész ér is elzáródhat. Így leállhat az egész láb keringése is, mely hosszútávon a láb teljes vagy részleges amputációját eredményezheti.
Ha pedig egy megalvadt vérrög leszakad, és eljut a keringéseddel a tüdődig, akkor akár tüdőembóliát is okozhat. Hát igen, a visszér sajnos nemcsak a miniszoknya-szezonban okozhat problémát.

A legjellegzetesebb tünetei az alábbiak:

· Elnehezedő, fáradt lábak
· Zsibbadás a lábfejben vagy akár az egész lábszárban
· Viszketés
· A bőr részleges vagy teljes elhalása mentén kialakult viszketés vagy fekélyesedés
· Éjszakai lábgörcsök


A kötőszövetek épsége igen fontos, így a táplálkozásnak nagy szerepe van. Vitaminok közül a C-vitamin és a Lizin bír nagy jelentőséggel, de a Biolfalvonoidok szerepe a legfontosabb. Létezik olyan gyógyszer is, amit kifejezetten visszerességre javasolnak, és csak bioflavonoidot tartalmaz (és nem is sokat).

Mindenesetre a színes gyümölcsök rendszeres fogyasztása, főként a citrusféléké fontos lehet ebben a kórképben, főként a megelőzésben. Táplálkozásunk legyen rostdús, kerüljük a székrekedést, mely nem csak az aranyerek, de a láb visszereinek kialakulását is elősegíti a hasűri visszaáramlás zavara miatt.
Életmódi tényezőként talán a mozgás a legfontosabb. Mivel az izompumpa segíti a vér áramlását a vénákban. Fontos kerülni az olyan helyzeteket, amik a vénák áramlását zavarják. Ne álljunk sokáig egy helyben.
Ha erre van szükség, mozgassuk meg lábainkat sokszor, illetve viseljünk rugalmas harisnyát. Ne tegyük keresztbe a lábunkat, ekkor ugyanis a térdhajlatban gátoljuk a vénás áramlást és a lábszár vénáiban növeljük a nyomást.
E mellett a különböző gesztenyekivonatoknak krémek és kapszulák formájában is, nagy szerepük lehet a vénafal rugalmasságának megőrzésében.
A C-viamint, Lizint, és bioflavonoidokat már említettük, de nagy jelentőségük van az OPC (oligomer-proanthicyanidin) vegyületeknek is, melyek a szőlő és fenyőmagban találhatók, a bogyós fekete gyümölcsök (áfonya, szeder stb.) falvonjainak és a gingko bilobának is


Kezelése

A kezelés négyféleképpen zajlik, melyet mindig a visszér stádiuma határoz meg.

1. Ha a tüneteket nagyon hamar észreveszed, akkor segíthetsz rajtuk úgy, hogy változtatsz életmódodon. A visszér legjobb barátja az ülőmunka. Ha tehát irodai, egyhelyben ücsörgős munkád van, akkor minimum óránként állj fel, és mozgasd, masszírozd meg a lábaidat, vagy ha teheted, egész nap legyenek felpolcolva, ne lógasd őket. Iktass be sportot mindennapjaidba.
2. Ha már előrehaladottabb stádiumban vagy, akkor az orvosod ajánlhat neked gyógyszeres kezelést, melynek hatékonysága lelkiismeretességeden múlik. Ha tényleg rendszeresen beszeded a gyógyszereket, és betartasz minden előírást, akkor hatni fognak. De tudnod kell, hogy a kúra rendszerint hosszú időt vesz igénybe.
3. A gyógyszeres kezelésnél eggyel komolyabb kezelést jelentenek az injekciók, melyekért mindig el kell menned az orvoshoz, hogy ő beadja neked.
4. Ha pedig már egyik sem elegendő, akkor jöhet a visszérműtét.

Azt azonban nem árt tudnod, hogy a visszér nagyon hűséges, ha már egyszer problémád volt vele, szinte biztos, hogy újra felbukkan az életedben.

További kezelési módszerek:

· Jót tesz a meleg, nedves borogatás, amelyet kétóránként húsz percre tegyünk az érzékeny területre.
· A keringés javítására és az érfalak erősítésére szedjünk C-vitamint. Az E-vitamin pedig fokozza a vér áramlását, és enyhíti a fájdalmat.
· Fogyasszunk naponta 1-2 adag sötét színű gyümölcsöt vagy zöldséget, például bogyósokat, cseresznyét vagy paradicsomot. Ezek olyan antioxidánsokat tartalmaznak, amelyek erősítik az erek falát, és javítják rugalmasságukat.
· A fokhagyma, a vöröshagyma és a gyömbér gyulladáscsökkentő és keringésjavító.

A visszér kezelése tornával:

A cél az, hogy megfeszüljenek a lábizmaink, a vérkeringésünk kielégítő, a testtömegünk pedig megfelelő legyen. Ha a munkahelyünkön sokat kell állnunk, akkor minél gyakrabban tornáztassuk a lábunkat, ezáltal fokozhatjuk a vérkeringést, és csökkenthetjük az erekben a nyomást.

A visszér kezelése gyógynövénnyel:

Vadgesztenye: hatásos vizenyő, krónikus vénás elégtelenség és visszeresség ellen. A vadgesztenyében található anyagok csökkentik a vénák és a hajszálerek áteresztőképességét, így kevesebb folyadék áramlik ki az erekből az azokat körülvevő szövetekbe, ezért csökken a vizenyő. Emellett a növény gyulladáscsökkentő, és lassítja a vénafalak károsodását is.

Fekete áfonya: nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, antioxidánsokat és az érfalak áteresztőképességét is csökkenti. Vigyázat! A nyers áfonya esti fogyasztása gyomorirritációt okozhat.

Szőlő: vénás panaszok kezelésére a szőlő magjának kivonata és a kék szőlő levelének kivonata egyaránt felhasználható.

A visszér megelőzése

A legjobb módszer a visszér kialakulásának megelőzésére, ha nem terheljük indokolatlanul a lábat a gyengébb területeken. Inkább a bokánál tegyük keresztbe a lábunkat, mint térdnél. Ne álljunk hosszú ideig egy helyben, és sétáljunk annyit, amennyit csak lehet. Ha a nap végére a lábunkban az erek fájdalmasak és érzékenyek, akkor pihentessük kicsit megemelve.

 

 

Forrás: http://www.femina.hu/egeszseg/visszerek

           http://www.macosz.hu/visszer.html

 

 

Asztali nézet